Yalova Terma City, ING Basketbol Süper Ligi takımlarından Semt77 Yalovaspor’un sponsorudur. Temsilcimize, ING Basketbol Süper Ligi 2021-2022 sezonunda başarılar dileriz.

Detaylı Bilgi için Tıklayın!
BOOK YOUR STAY
16
Oct, 2021
17
Oct, 2021
1
Adults
0
Children

Blog

Türkiye’nin Tarihi 11 Köyü

Türkiye’nin Tarihi 11 Köyü

Türkiye’nin tarihi ve doğal güzelliklerini tartışmaya bile gerek yok. Popüler olan tarihi yapılarımızın yanı sıra, keşfedilmeyi bekleyen pek çok yer ve yapı da bulunuyor.

Buradan yola çıkarak, sizlere Türkiye’nin tarihi 11 köyü ile ilgili bir gezi rehberi hazırladık.

Türkiye’nin Tarihi 11 Köyü

1) Kayaköy, Muğla

Kayaköy, Fethiye

İlk sırada terk edilmiş tarihi bir güzellik olan Kayaköy yer alıyor. 1923 yılında Türkiye-Yunanistan arasında yaşanan mübadele sebebiyle Rumlar, köylerini terk etmek zorunda kalmışlar. Ve geriye sadece, terk edilmiş evlerin yarattığı hüzünle sarılmış olan, etkileyici bir köy kalmış.

Tarihi, Likyalılara kadar uzanan Kayaköy’de mübadeleden sonra hiç yaşam belirtisi gerçekleşmemiş ve hayalet köy olarak anılmaya başlanmış. Hala öyle bilinen köy, şu an bir antik kent olarak ziyaretçilerini ağırlıyor.

Tüm misafirlerine tarifi mümkün olmayan duygular hissettiren Kayaköy’e gittiğinizde, siz de daha önce gördüğünüz hiçbir yere benzemediğini hemen fark edeceksiniz.

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Kayaköy, merkezden 8 km uzaklıkta yer alıyor. Minibüs, özel ya da kiralık araçla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hafta sonları kapalı olan antik kenti yalnızca hafta içi ziyaret edebilirsiniz. Yaz döneminde 10.00-19.00kış döneminde ise, 08.30-17.30 saatleri arasında ziyarete açık ve MüzeKart ya da 10 TL karşılığında aldığınız biletle gezebilirsiniz.

2) Hasankeyf, Batman

Hasankeyf, Batman

Hasankeyf, kazı çalışmalarına devam edildiği takdirde, Göbeklitepe’den bile daha eski kalıntılara erişilebileceği söylenen özel ve çarpıcı bir köy.

Barajın etkisiyle bir kısmı sular altında kalan köprüsü ve bir bölümünde aslına uygun olmadan yapılmış restorasyona rağmen hala etkileyici olmayı başarıyor.

12.000 yıl öncesine dayanan tarihi ve Dicle’nin gölgesinde oluşan güzelliği ile pek çok dönemin yuvası olmuş Hasankeyf, kendi başına müze görevi görecek kadar zengin bir yerdir.

Batman’ın ilçesi olan Hasankeyf’e Mardin ya da Batman üzerinden otobüs, özel ya da kiralık araçla gitmeniz mümkündür.

Köyde ya da şehir merkezinde konaklayabilir ve köyü tüm detaylarıyla gezmek için 2 gününüzü ayırabilirsiniz.

3) Sazak Köyü, İzmir

Sazak Köyü, Karaburun, İzmir

Sazak Köyü tıpkı Kayaköy gibi, mübadele döneminde Rumlar tarafından terk edilen bir yuva olarak unutulmaya yüz tutmuş.

Fakat 2019 yılında halkın da desteğiyle İzmir 1 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kentsel sit alanı ilan edilerek, koruma altına alındı.

Uzun yıllar boyu yol olmadığı için ziyaret edilmeyen bu köyde yine uzun süredir el değmemiş fakat Rumların yaşadığı dönemde işletilen üzüm bağlarıtarihi bir şapel ve hüzün kokan, harabe görünümünde evler bulunuyor. O bölgedeki en büyük ve eski Rum Köyü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sazak Köyü, İzmir’in sakin ve keyifli ilçelerinden biri olan Karaburun’da bulunuyor. Sakız Adası’nın tam karşı kıyısındaki Sazak Köyü’ne Karaburun’dan ya da İzmir’in herhangi bir ilçesinden özel veya kiralık araçlarla ulaşabilirsiniz.

4) Şirince, İzmir

Şirince, Selçuk, İzmir

İzmir’in tarih kokan Selçuk ilçesinde bulunan Şirince Köyü, özellikle şaraplarıyla tanınsa da M.Ö. 5. yüzyıla kadar dayanan geçmişiyle tarihi açıdan da oldukça büyük öneme sahiptir.

Azat edilen 40 köle tarafından yapıldığı söylentisiyle eski adı Kırkınca olan köyün ismi; 1926 yılında, dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik tarafından “Şirince” olarak değiştirilmiş.

Eski bir Rum köyü olan Şirince, 1923 yılındaki mübadeleden sonra Türklerin yuvası haline gelmiş.

Üzüm bağları, adının hakkını veren mimari dokusu ve tarihiyle ülkenin en önemli değerlerindendir.

Şirince Köyü’ne otobüs, özel ya da kiralık araçlarla ulaşabilirsiniz. Köy içerisinde konaklayabileceğiniz birbirinden şık butik oteller bulabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için İzmir’in En Güzel 10 Köyü yazımıza da göz atabilirsiniz.

5) Cumalıkızık, Bursa

Cumalıkızık, Bursa

Bursa’nın ve Türkiye’nin en özel dokuya sahip köylerinden biridir Cumalıkızık.

Uludağ çevresinde kurulmuş olan ve vadilerin arasında sıkıştığı için “kızık” olarak adlandırılan 7 köy arasında tarihi dokusunu koruyabilen ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan tek köydür.

Tarihi, 1300’lü yıllara kadar uzanır ve Osmanlı dönemi mimarisi etkisindeki evleri, Bizans döneminden kalma kilise kalıntısı ile ilgi çekici bir yerdir.

Cumalıkızık Köyü’ne otobüs, özel ya da kiralık araçla ulaşmanız mümkündür. Köyde bulunan butik otellerde konaklayabilir ve köyü doyasıya gezmek için vakit ayırabilirsiniz.

Terma City

Comment (0)

16
Oct, 2021
17
Oct, 2021
1
Adults
0
Children