Yalova Terma City, ING Basketbol Süper Ligi takımlarından Semt77 Yalovaspor’un sponsorudur. Temsilcimize, ING Basketbol Süper Ligi 2021-2022 sezonunda başarılar dileriz.

Detaylı Bilgi için Tıklayın!
BOOK YOUR STAY
16
Oct, 2021
17
Oct, 2021
1
Adults
0
Children

Blog

Yalova’da Doğa

Yalova’da Doğa

YÜRÜYEN KÖŞK

Bazı hikayeler vardır ki adıyla yaşar. Yürüyen Köşk’ün hikayesi de onlardan biri…

Yürüyen Köşk’ün yapımına Atatürk’ün isteği üzerine başlanmıştır. Yapıldığı sırada köşkün bulunduğu yeri ziyaret eden Atatürk, çınar ağacının dallarını kesmeye çalışan bir bahçıvan görür. Bahçıvanı yanına çağırarak bunu neden yaptığı sorar. Ağacın dalları köşkün duvarlarına dayandığı için kesilmesi gerektiği cevabını alınca şaşıran Atatürk, ağacın kesilmesini değil köşkün kaydırılması gerektiğini söyler. Atatürk’ün isteği İstanbul Belediyesi’ne intikal eder. Sonrasında mühendis olan Ali Galip Alnar teknik elemanlarıyla Yalova’daki köşke gidip çalışmalara başlar. Köşkün çevresindeki toprak titizlikle kazılır ve temeline kadar inilir. İstanbul’dan gelen tren rayları yine büyük bir titizlikle yerleştirilir. Sonrasında köşk 4.80 metre kadar kaydırılır. İşte Yürüyen Köşk’ün hikayesi… Atatürk’ün yaptırdığı ev, günümüzde Yalova Atatürk Köşkü olarak bilinse de, tarihinde yaşadığı olaydan dolayı ‘Yürüyen Köşk’ olarak ünlenmiştir.

ERİKLİ ŞELALESİ

Marmara bölgesinin en bilindik şelalesidir, aynı adı taşıdığı Erikli Yaylası’nın ilerisinde yer alıyor. Bu adada 2 şelale bulunmasından dolayı Çifte Şelaleler olarak da adlandırılır. Geziniz sırasında ilk olarak aşağı şelaleyi göreceksiniz. Aşağıdan görmek pek mümkün değildir; çünkü aşağıya inmek için dik bir yamacı aşmanız gerekiyor. Yukarından da oldukça görkemli görünür. Daha aşağı inmeden doyuracaktır görüntüsüyle sizi. Gezinize devam ederken, 10-15 metre ilerde üst şelaleyi görmeniz mümkün olacak. Bu şelale büyüleyici etkisiyle sizi adeta saracaktır. Hızla akan suların yukarıdan doğru sert bir şekilde düşüşü, inanılmaz bir manzaraya dönüşüyor tam da burada. Duyduğunuz tek ses şelaleden gelir ve adeta konuşur sizinle. Yalova Kent Ormanı’nın içerisinde olan Erikli Şelalesi’nde kamp yapma olanaklarınız da var. Şehir kalabalığından uzaklaşmak istiyorsanız Erikli Şelalesi sizi beklemeye ve rehberiniz olmaya hazır. Armutlu Kaplıcaları ve Delmece Yaylası bölgede keşfedeceğiniz yerler arasında.

DİPSİZ GÖL

 

Yalova’nın önemli turizm yeri olan Çınarcık ilçesine bağlı Teşvikiye Delmece Yaylası’na giderken karşınıza çıkan Büyük Dipsiz Göl, doğal güzelliği ile dikkatleri üzerinde topluyor. Teşvikiye beldesinde bulunan bir krater göl olan ve büyük-küçük dipsiz göl olarak tanımlanan Büyük Dipsiz Göl’ün derinliği halen bilinmemektir. Dipsiz Göl, Teşvikiye beldesine yaklaşık 10 km. mesafede olup yolu tamamen asfalttır. Kent ormanından 2,5 km mesafede 530 metre rakımda bulunan Dipsiz Göl çevresinde bulunan zengin orman florası ve yaban hayatı yönünden Yedi Göller Bölgesi’ndeki güzellikleri aratmayacak niteliktedir.

KARACA ARBORETUM

Karaca Arboretum Rahmetli Sn. Hayrettin Karaca tarafından 13,5 hektar arazi üzerinde kurulmuştur. Bugün yaklaşık 7000 civarında değişik bitki türü, alttürü, varyete ve kültür formunu barındırmaktadır. Karaca Arboretum Türkiye’nin ilk özel arboretumudur. Dikkate değer koleksiyonları Acer, Prunus, Malas, Magnolia, Quercus, Betula, Pinus, ağabeyes, Picea cinslerine ait önemli birçok tür ve kültür formunu barındırmaktadır. Dilerseniz rehber hizmeti de alarak 1,5 saatlik muhteşem tura katılabilirsiniz. Karaca Arboretumu senede 15.000 civarında yerli ve yabancı kişi ziyaret etmektedir.

Karaca Arboretum Haziran 2004 de Uluslararası Dendroloji (Ağaç Bilimi) Cemiyeti tarafından bir ödüle layık görülmüş ve 27 Haziran 2004 de bu ödül Uluslararası Dendroloji Cemiyetinin Başkanı tarafından Karaca Arboretum’da düzenlenen törenle Sn. Hayrettin Karaca’ya takdim edilmiştir. Bu ödül dünyada şimdiye kadar 14 Arboretum ya da Koleksiyon bahçesine verilmiştir. Karaca Arboretum da bu ödülü alan 15. Arboretum olarak tarihe adına yazdırmıştır.

KARA KİLİSE

Helenopolis’ten kalma Kara Kilise Çiftlikköy ilçesinde bulunur. Kara Kilise, Roma imparatorluğu zamanında hamam olarak kullanılmış daha sonra kiliseye çevrilmiştir. Burada yıllar önce kazı çalışmaları yapılmış burada bulunan tarihi kalıntıların bir kısmı İstanbul Müzesi’ne götürüp orada sergilenmiştir. Kara Kilise’nin diğer kiliselerden farkı ise yön olarak kuzey-güney eksenindedir.

ÜVEZPINAR & SUDÜŞEN ŞELALESİ

 

Yalova’nın kaplıcalarıyla ünlü Termal ilçesinin 11 km. yukarısında yer alan Üvezpınar, yemyeşil bitki örtüsüyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Samanlı Dağları’nın eteğinde, muhteşem bir panoramik manzaraya sahip olan Üvezpınar, doğal güzellikleri ile huzuru arayanların yegane adreslerinden biri. Üvezpınar’ın görülmeye değer güzelliklerinden biri ise hiç şüphesiz 6 km. uzaklıkta bulunan Sudüşen Şelalesi. Yeşilin onlarca tonunu bir arada bulabileceğiniz Sudüşen Şelalesi’nde piknik yapabilir veya yüzme keyfi yaşayabilirsiniz. Üvezpınar’ı gezi listenize eklemeyi ihmal etmeyin deriz. .

DELMECE YAYLASI

Yalova’nın Çınarcık ilçesinde bulunan Delmece Yaylası, kestane ve ıhlamur ağaçlarının kokusu eşliğinde birçok turiste ev sahipliği yapar. Çevresinde; Erikli Şelalesi, Yalova Kent Ormanı ve Büyük Dipsiz Göl vardır. Aynı zamanda yaylanın içerisinde şifalı su olarak bilinen içme su kaynağı da bulunmaktadır. Bizce Delmece Yaylası, yaz tatiliniz esnasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındaki yerini almalıdır. Serin sular ve bol yeşillik arasında doğal bisiklet parkurlarında bisiklet kullanarak çevreyi keşfe çıkmak size huzur verecek.

Terma City

Comment (0)

16
Oct, 2021
17
Oct, 2021
1
Adults
0
Children