Yalova Terma City, ING Basketbol Süper Ligi takımlarından Semt77 Yalovaspor’un sponsorudur. Temsilcimize, ING Basketbol Süper Ligi 2021-2022 sezonunda başarılar dileriz.

Detaylı Bilgi için Tıklayın!
BOOK YOUR STAY
1
Jul, 2022
2
Jul, 2022
1
Adults
0
Children

Blog

Türkiye’nin Popüler Tatil Yerleri

Türkiye’nin Popüler Tatil Yerleri

Yoğun ve stresli iş yaşamından bir nebze olsun sıyrılmak adına kurduğunuz tatil hayalleri yine bütün bir sene boyunca en büyük motivasyon kaynağınız oldu değil mi?

Haydi bakalım, beklediğiniz o özel zaman gelip çattı. Şimdi zihninizi meşgul eden bütün işlere küçük bir mola verip, biraz olsun nefes alma zamanı. Bu zengin coğrafyada pek kolay olmasa da size düşen tek şey, kendiniz ve sevdikleriniz için yaz tatilini bu sene nerede geçireceğinize karar vermek.

Henüz karar veremediyseniz, bir de “Türkiye’de Yaz Tatili Yapılacak 20 Yer” listemize göz atmayı deneyin. Türkiye’nin en güzel tatil beldelerine otobüs bileti veya uçak bileti alarak ulaşmanız mümkün!

Türkiye’de Popüler Tatil Yerleri

Terma City, Yalova

Terma City, İstanbul’da yaşayan ve haftanın stresini atmak isteyen herkesin sık sık uğrak mekanı olsa da Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi çekebiliyor. Bünyesinde barındırdığı termal havuzları ile doğa yürüyüşü alternatifleri ile eşsiz bir tatil sunan Terma City, uygun fiyatlı olup lüks hizmet veren nadir otellerden bir tanesi.

Bodrum, Muğla

bodrum

Tatil yerleri listemizin birinci sırasında elbette Bodrum var. Tatil yapılacak yerlerin en çok tanınanı, en çok bahsedileni de belki de Bodrum. Türkiye’de deniz, kum, güneş sözcüklerini bir araya getirdiğimiz zaman zihnimize düşen ilk yer çoğumuz için Bodrum oluyor.

Dört mevsim hareketli bir ilçe olan Bodrum’u esasen sadece yaz mevsimiyle ilişkilendirmek elbette biraz haksızlık olur. Buna rağmen yaz mevsiminde bölgedeki nüfusun ortalama 10 katına çıkması da yadsınamaz bir gerçek.

Eski adı Halikarnassos olan Bodrum’da, sadece güneşi, pırıl pırıl denizi ya da geniş kumsalları değil, binlerce yıllık tarihin ayak izlerini ve mitolojinin gizemini bulacaksınız. Bir dönem “Yılın En İyi Müzesi” unvanını almaya hak kazanmış olan Bodrum Kalesi ilçenin tam kalbinde yer alıyor.

Denizden fırsat bulduğunuzda Sualtı Arekoloji Müzesi’ne ve Antik Tiyatro’ya da muhakkak uğrayın. Muğla’nın en büyük ilçelerinden biri olan Bodrum, özellikle turistlerin varlığını iyiden iyiye hissettirdiği gece hayatıyla da dikkat çekiyor.

 • Dünyanın 7 harikasından birinin Bodrum’da olduğunu söylesek… Milattan Önce 377’de ölen Kral Maussollos adına yaptırılan Halikarnas Mozolesi’ni yerinde görme fırsatını kaçırmayın.
 • 700 metre sahil uzunluğu ve 20 metre sahil genişliği olan Bitez Plajı’na gidin ve çarşaf gibi denizin ve güneşin keyfini çıkarın.
 • Zeki Müren’in Bodrumlu olduğunu muhakkak duymuşsunuzdur. O halde Bodrum’a kadar gelmişken Zeki Müren Sanat Müzesi’ni ziyaret etmeden dönmeyin.
 • Her daim bir etkinlik, söyleşi, sergi ya da gösterim bulabileceğiniz Dibeklihan Kültür Sanat Köyü’nü keşfedin.
 • Bodrum’u içeriden fethetmek istiyorsanız günübirlik tekne turlarına katılın. Denizden bütün Bodrum’u kucakladığınızı hissedeceksiniz.

Ayvalık, Balıkesir

ayvalık

Tatil yapılacak yerlerin en güzellerinden birisi olan Ayvalık, Balıkesir’in Ege’ye doğru firar etmiş ilçesi. Buranın zaten bütün kalbiyle, ruhuyla, neşesiyle Ege’ye ait olduğunu gelir gelmez fark edeceksiniz. Hayatınız boyunca Ayvalık’ı sadece tostuyla değil, Cunda Adası’yla, Şeytan Sofrası’yla ya da Sarımsaklı Plajı ile  anımsamak için rotanızı bir an önce bu şirin beldeye çevirin.

 • Huzurlu bir atmosferde denizin tadını çıkarmak mı istiyorsunuz? Doğrudan Sarımsaklı Plajı’na…
 • “Yaz tatili rakı balıksız olmaz” dediğinizi duyar gibiyiz. O halde doğru adrestesiniz. Çünkü “Rakı, Balık, Ayvalık” buralarda hep aynı cümle içinde yer alır.
 • Cunda’ya tatilinizde çok geniş bir yer açın. Zira burası alışverişin, gece hayatının ve tarihin merkezi. İster gece stantlarından, isterseniz de gündüz çarşısından sevdikleriniz için orijinal hediyeler arayın.
 • Cunda’nın meşhur evlerini ve taş sokaklarını dolaşırken bol bol fotoğraf çekin.
 • Tarihi zeytinyağı ve sabun fabrikasını ziyaret edin.

Alaçatı, İzmir

alaçatı deniz

Tatil beldeleri arasında “En İyi Çıkış Yapan Yerler” şeklinde bir liste yapsak, şüphesiz ki zirvede Çeşme‘den başka bir yeri göremeyiz.

Çeşme’nin bu önlenemez yükselişinde Alaçatı’nın payı ise tartışılmaz. Eskiden sadece rüzgar sörfüyle ön planda olan Alaçatı, şimdilerde yaz tatillerinin vazgeçilmez adresi durumunda.

İzmir’e yaklaşık 90 km olan Alaçatı, sizi yol boyunca buranın simgesi olan rüzgar değirmenleriyle karşılar.

Butik otelleri, son derece şık mekanları, sörf tutkunlarının vazgeçemediği hırçın denizi ve otantik çarşısıyla Alaçatı’da renkli bir yaz tatili sizleri bekliyor.

 • Alaçatı’ya kadar gelmişken buranın simgesi olan yel değirmenlerini es geçmeyin. 150 senelik bir tarihi olan yel değirmenleri, turistler tarafından büyük ilgi görüyor.
 • Her tatil beldesinin küçük ya da büyük bir çarşısı var; ancak Alaçatı’nın çarşısı beklentilerin çok üzerinde. Alışveriş için gözünüz başka bir yeri aramasın, Alaçatı çarşısında aradığınız her şeyi bir arada bulacağınıza emin olabilirsiniz.
 • Renkli taş evleri evinize döndüğünüzde hatırlamak istiyorsanız burada bol bol fotoğraf çekin.
 • Eğer denk gelirseniz buradaki sörf müsabakalarını yerinde izleyin.
 • Her sene rekor sayıda katılımın olduğu Alaçatı Ot Festivali’ne katılın.

Eski Foça, İzmir

eski foça

Ege’nin incisi İzmir ise İzmir’in incisi de şüphesiz Foça. Foça da yıllar boyu çok büyük bir hasara uğramadan kendini koruyabilmiş nadir güzelliklerden biri.

İsmini zamanında denizinde yaşayan Akdeniz foklarından alan Phokaia, Eski Foça ve Yeni Foça olmak üzere ikiye ayrılıyor. İki yer de turist akınına uğruyor ancak aralarında büyük bir fark var.

Yeni Foça yapılaşmalarla eski görünümünü kaybettiği için Eski Foça daha ön planda, çünkü yıllardır aynı haliyle kalmış. Küçük liman bölgesiyle, sayısız balıkçı teknesiyle, temiz sahil yoluyla, butik otele dönüştürülmüş eski Rum evleriyle ve daracık ara sokaklarıyla insana aradığı huzuru veriyor.

 • Denize sıfır bir balıkçıya girin ve birbirinden leziz mezeleri, yeni tutulmuş taze balıkları yiyin. Ve unutmayın ki Eski Foça’da adettir, rakı içerken yan masalarla sohbet açılır ve kadehler tokuşturulur.
 • Rakı dışında bir aktivite isterseniz otantik kafelerde ve barlarda çıkan canlı müzik gruplarını dinleyin.
 • Tekne turuna katılarak İncir Adası, Orak Adası ve Siren Kayalıkları’na gidin, Siren Kayalıkları’nda doğal yaşamına devam eden fokları görün.
 • Günlük Mavi turlar ile çevredeki adalara ve koylara gidin. Gittiğiniz adalarda dondurma yemeyi unutmayın.
 • Helenistik dönemden miras kalan Athena Tapınağı, Kutsal Alanı, ve tiyatroyu keşfedin.
 • “Taş ev” olarak bilinen ve Foça’ya 7 km mesafede bulunan Pers Anıt Mezarı’nı görün.
 • Yapılan kazılar sonucunda M.Ö. 546 yılında yaşandığı kanıtlanan bir savaşta kullanılmış olan oklar, mızrak uçları, eski mancınık güllelerinin olduğu Arkaik Duvar ve Heredot Duvarı’nı ziyaret edin.
 • Foça’ya doğru yokuş inerken sol tarafta bulunan Top Dağı’nın üzerindeki tarihi yel değirmenlerini görün. Restorasyonu planlanan ve yıkılmak üzere olan yel değirmenlerini belki de yenilenmeden önceki son halini sadece siz göreceksiniz.
 • İlçe merkezine 2 km mesafede bulunan Çan tepesinin eteğindeki kayaların oyulmasıyla ortaya çıkan aile kaya mezarı Şeytan Hamamı’nı keşfedin.
 • Eski Foça çarşısını ve birbirinden şirin hediye dükkanlarını gezin, fiyatların uygunluğuna dayanamayıp planladığınızdan çok hediye alacağınıza eminiz.

Fethiye, Muğla

fethiye sahil

Muğla Türkiye’nin tatil şehirlerinin başında geliyor. Fethiye ise Muğla’nın diğer bir incisi.

Antik çağlarda burada zengin bir yaşam kuran Likyalılardan Romalılara, daha sonrasında da günümüze miras kalan Fethiye, gürültüden ve kalabalıktan uzak bir tatil yapmak isteyenlerin her zaman uğrak yeri oluyor.

Fethiye ile özdeşleşmiş olan Ölüdeniz’e gitmek içinse merkezden sadece 10 km uzaklaşmanız yetecektir.

 • Kordonda salaş bir mekanda balık ekmek ya da tantuni yiyin. Üstüne bir de buranın meşhur kar helvasından deneyin.
 • Limandan günlük olarak düzenlenen On İki Ada turuna katılın.
 • Caretta caretta kaplumbağalarla komşu olmak isterseniz sizi Çalış Plajı’na alalım.
 • Ölüdeniz’in 5 km uzağında bulunan ve ismini bölgede yaşayan kelebeklerden alan Kelebekler Vadisi’ni es geçmeyin.
 • Mavi ve yeşilin bin bir tonuna şahit olacağınız Kabak Koyu’nda doğanın tadını çıkarın.

Kaş – Kalkan, Antalya

kalkan liman

Türkiye’de tatil yapılacak en popüler yerlerden bir tanesi de Kaş. Ülkemizin cennet köşesi olan Antalya’nın her bir ilçesi kendi içinde apayrı bir dünya. Kaş da elbette bunlardan bir tanesi.

Bilhassa kamp yapma konusunda tatilcileri mutlu eden Kaş, dalmayı sevenler için de ideal bir bölge olarak biliniyor.

İçinizi kıpır kıpır edecek bir tatil deneyimi için Antalya merkezden Kaş’a 3 saatlik bir yol gitmeniz gerekiyor.

 • Dünyanın her yerinden karavanlarıyla gelen turistlerle kaynaşacağınız, size neşeli bir atmosfer sunan Kaş Camping’e dahil olun.
 • Buranın dalış için çok ideal olduğunu söylemeden geçmek olmaz; dalış konusunda tecrübeniz yoksa 4-5 metrelik keşif turlarına katılın.
 • Patara her ne kadar büyükse, Kaputaj Plajı da bir o kadar küçük ve sevimli. Gerçi sevimli dediğimize bakmayın, Kaputaj’ın denizi epey dalgalı olduğu için yüzme bilmeyenler buraya pek yanaşmıyor. Kendine güvenenleri böyle alalım.
 • Cenneti andıran Gömbe Yaylası’ndaki şenlikleri kaçırmayın.
 • Simena Antik Kent’in hemen yanı başında kano yapın.

Bozcaada, Çanakkale

bozcaada

Sizce Türkiye’de yaz tatili yapılacak yerler listesine Bozcaada dahil olmadan olur mu hiç? Eğer Bozcaada’ya ilk kez gidecekseniz çok şanslısınız çünkü buradaki ilk hislerin tarifi mümkün değil. Her defasında, sanki ilk defa gidiyormuşçasına o duyguları yeni baştan tatmak istersiniz.

Bütün dünyadan arınmış, adeta kendini gürültüden izole etmiş bambaşka bir dünyaya kucak açmak istiyorsanız, Rum ve Türk halklarının tarih boyunca kardeşçe yaşadığı bu saklı cennet, tam da size göre bir yer.

 • Bozcaada Kalesi’ne çıkın ve adanın eşsiz panoramik manzarasını seyre dalın.
 • Adanın tarih kokan tarafı olan Rum mahallesini gezerken her anı fotoğraflamayı unutmayın.
 • Sevdikleriniz sizden mutlaka Bozcaada şarabı bekleyecektir, not alın.
 • Fırsatınız varsa eğer en az Bozcaada Caz Festivali kadar meşhur olan Bağbozumu Festivali’ne katılın.
 • Bozcaada’yı adım adım, sokak sokak solumak istiyorsanız merkezden bisiklet kiralayın ve kendi rotanızı oluşturun.

Kuşadası, Aydın

Kuşadası-Aydın

Bir insanın yaz tatilinden beklentisi ne olabilir ki sahiden?! Deniz, kum, güneş ve doğa. Zaten bu formülün neticesinde sonsuz bir huzur duygusu oluşuyor ister istemez.

Türkiye’de yaz tatili yapılacak huzurlu, sessiz sakin, ekonomik rotalar arasında İzmir ve Aydın sınırları arasında kalan çok özel bir yer var, o da ülkenin en önemli tatil beldesi Kuşadası. Efes Antik Kent’e yakın olması buraya gelmeniz için onlarca sebepten sadece birisi.

Ülkemizin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Kuşadası, gece hayatıyla sizi kalbinizden fethedecek.

 • Denize girmek ve doya doya güneşlenmek için Kuşadası’nın en popüler plajı olan Kadınlar Plajı’nı tercih edin.
 • Canınız güzel bir köy kahvaltısı ya da şarap mı çekti, müjde! Şirince size hiç de uzak değil…
 • Merkezde yer alan Kuşadası Güvercin Adası Kalesi’ni mutlaka görün. Zira Kuşadası’yla ilgili çoğu magnette yer alan bir yeri görmeden dönmek olmaz.
 • Kuşadası Türkiye’nin en büyük ve en eğlenceli aqua parklarından birkaçına ev sahipliği yapıyor. Bu fantastik deneyim ayaklarınızı yerden kesecek.
 • Denk getirebilirseniz şayet her yıl temmuz ayında organize edilen Kuşadası Gençlik Festivali’ne katılın.

Çıralı – Olimpos – Adrasan, Antalya

çıralı

Yaz tatilinizi tek bir yerle sınırlandırmak yerine birbirine yakın olan destinasyonları değerlendirme fırsatını da göz ardı etmeyin. Tek seferde 3 tatil beldesini aradan çıkarmak isteyenlerin son dönemde uğrak yeri Antalya’nın batısında bulunan Çıralı, Olimpos ve Adrasan.

Olimpos bilhassa kamp yapmayı seven üniversite gençleri arasında çok revaçta olsa da  Çıralı ve Adrasan henüz pek keşfedilebilmiş değil. Bunun da en temel nedeni ulaşımın diğer alanlara kıyasla bir nebze daha zor olması. Kemer’in ortalama 30 km uzağında yer alan bu üçlü, birbirini her anlamda tamamlayan beldeler.

Mütevazı ve gürültüden uzak bir yaz tatili için Çıralı-Olimpos-Adrasan hattını notlarınız arasına şimdiden ekleyin.

 • Olimpos’ta Tahtalı Dağı’nın tepe noktasına çıkmak için teleferiğe binin.
 • Milattan Önce 7. yüzyıldan kalan Phaselis Antik Kenti’ni görmeden Adrasan’dan ayrılmayın.
 • Çıralı’da yer alan, yeraltından sızan gazlar, bu taşların seneler boyunca yanmasına neden olan meşhur Yanartaş’a uğrayın.
 • Adrasan’da bulunan ve yerliler tarafından “Küçük Maldivler” olarak adlandırılan Suluada’yı görmek için  tekne turlarına katılın.
 • Olimpos’taki Musa Dağı’na yakın olan tarihi Roma Hamamı’nı ziyaret edin.

Datça, Muğla

datça muğla

Ege ve Akdeniz arasında sıcacık bir köprüden mi geçmek istiyorsunuz? Aradığınız lezzeti tam olarak Datça’da bulacaksınız. Esasen bir yarımada olan Datça’da tam tamına 52 farklı koy yer alıyor.

Bodrum’dan Datça’ya gelmek isteyenlerin ilk tercihi ise feribot oluyor. İzmir’den 4 saatte ulaşılabilen Datça, tipik Ege köylerini, Akdeniz’in ise turkuaz denizini almış melez bir yer adeta.

Popüler tatil beldelerinin aksine daha sakin bir atmosfer sunan Datça, geçmişi antik çağlara kadar uzanan tarihi ve geniş sahil şeridiyle ziyaretçilerini bekliyor.

 • Datça Can Yücel‘siz anılır mı? Burada Datça’nın sembollerinden, büyük üstat Can Yücel’e adanmış bir sokak ve ziyarete açık bir ev bulacaksınız; mutlaka ziyaret edin.
 • Buz gibi serin sularda yüzmek için Kumluk Plajı’na doğru yol alın.
 • Datça’nın meşhur bademinden ve badem ezmesinden, ister kendiniz, isterseniz de sevdikleriniz için bol bol alın.
 • Antik dönemin kültür-sanat merkezi olan Knidos Antik Kenti’ni yerinde görme fırsatını kaçırmayın.
 • Yunanistan sınırları içerisinde yer alan Simi Adası Datça’nın deyim yerindeyse burnunun dibinde. Feribotla günübirlik turlara katılın. Yeşil ve gri pasaportu olanların Simi için vize sorunu bulunmuyor. Bordo pasaportluların ise önceden Schengen vizesi almaları gerek.

Terma City

Comment (0)

1
Jul, 2022
2
Jul, 2022
1
Adults
0
Children